Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Dolandırıcılıkla Etkin Mücadele
06.03.2017  
Dolandırıcılık olaylarına karşı adeta savaş açan Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşları özel olarak hazırlattığı el broşürleriyle bilgilendirerek mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdürüyor.
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin vatandaşı bilgilendirici faaliyetleri aralıksız olarak devam ediyor. Suç ve suçluyla mücadele amacıyla özel olarak hazırlattığı el broşürleriyle vatandaşı telefon dolandırıcılarına karşı bilgilendiriyor.
 
Bilindiği gibi toplum-devlet ilişkileri bakımından özel ve önemli bir hizmet alanı olan güvenlik hizmetlerinin yürütülmesinde dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de özellikle son yıllarda bir takım değişmeler ve gelişmeler oldu.  Bu değişmeler ve gelişmeler çerçevesinde etkin bir güvenlik hizmeti yürütülmesinde kabul gören anlayış; suçla mücadeleye ve güvenlik politikalarının uygulanmasına toplumun katılım ve desteğinin sağlanmasına dayanmakta. Öncelikle toplumsal beklentilerin ve taleplerin karşılanmasının odak noktasını oluşturduğu bu anlayışa kısaca “Toplum Destekli Polislik” deniliyor.
 
Ülkemiz genelinde olduğu gibi Bartın ilimizde de Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri görev alanları ile ilgili olarak faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor. Suç ve suçluyla mücadelesini büyük bir kararlılık içerisinde sürdüren Bartın Emniyet Müdürlüğü ‘nün yürüttüğü faaliyetler ise vatandaşlar tarafından takdirle karşılanıyor.
Bu bağlamda suç ve suçluyla mücadele amacıyla Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşı telefon dolandırıcılığı konusunda bilgilendiriyor. Vatandaşın sıklıkla bulunduğu park, bahçe, kahvehane, kafeterya gibi yerleri ziyaret eden Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri telefon dolandırıcılığı konusunda vatandaşı bilgilendiriyor.
 
Bilgilendirme faaliyetlerinde ülkemiz genelinde birçok vatandaşın telefon dolandırıcılığına maruz kalarak maddi zararlara uğradığını belirten polisler, dolandırıcıların kullanmakta oldukları yöntemler hakkında örnek olayları anlatıyorlar.  Bilgilendirmeler esnasında Telefon Dolandırıcılığına Dikkat başlıklı el broşürleri de dağıtılıyor. Dağıtılan el broşürlerinde vatandaşlardan kötü niyetli insanların kazançlarını yasal olmayan yollardan ele geçirmelerine izin verilmemesi isteniyor. El broşürlerinde ayrıca telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı alınması gereken tedbirler de bildiriliyor.
 
Hazırlanan el broşürlerinde de açıkça belirtildiği gibi telefon dolandırıcılığı olaylarına karşı alınması gereken tedbirler şöyle:
 
*  Size gelen telefonların Emniyet Birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle 155 Polis imdat nolu telefon hattını veya en yakın polis merkezlerini arayarak bilgi alınız.
* Polisin veya herhangi bir kamu görevlisinin vatandaştan para veya kontör istemeyeceğini, bunları istemenin veya vermenin suç olduğunu da unutmayınız.
  *  Eğer kontör-para dolandırıcılığı olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan veya kontör transferi yaptığınız telefon numaralarını not edip, dekontları muhafaza ederek derhal en yakın Polis Merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulununuz
*  Eğer kontör-para dolandırıcılığı olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan veya kontör transferi yaptığınız telefon numaralarını not edip, dekontları muhafaza ederek derhal en yakın Polis Merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulununuz.*  Eğer kontör-para dolandırıcılığı olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan veya kontör transferi yaptığınız telefon numaralarını not edip, dekontları muhafaza ederek derhal en yakın Polis Merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulununuz.
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Bilgi Edinme
 • EGM ÇOCUK
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • TUBİM