Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sobadan Zehirlenmelere Dikkat
06.03.2017  
Bartın İl Emniyet Müdürlüğü görevlileri sobadan zehirlenmelerin kader olmadığını belirterek, vatandaşları özel olarak hazırlattığı el broşürleriyle bilgilendirmeye devam ediyor.
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri Bartın İl Merkezinde vatandaşlarımızı bilgilendirme faaliyetleri büyük bir kararlılık içerisinde aralıksız olarak devam ediyor.  Kış aylarında olmamız münasebetiyle Bartın İl Merkezinde ve İlçelerinde ikamet eden vatandaşlar sobadan zehirlenmeler konusunda özel olarak hazırlatılan el broşürleriyle bilgilendirilmektedirler. Bilindiği gibi Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından sobadan zehirlenme olaylarının önüne geçilebilmesi amacıyla el broşürü hazırlatılmıştı. Özel olarak hazırlatılan el broşürleriyle sobadan zehirlenmeler hakkında vatandaşı bilgilendiren Bartın Emniyet Müdürlüğü görevlileri geçtiğimiz yıllarda yaşanan sobadan zehirlenme olaylarının yaşanmamasını istiyorlar.
 
Halk arasında sobadan zehirlenme ölümü olarak bilinen olay aslında karbon monoksit zehirlenmesidir. Karbon monoksit zehirlenmesi, kömür ve odun sobaları, şofben, kombi, borusuz soba, ocak, fırın, mangal gibi ısınma sistemlerinde sıvı veya katı yakıtların tam olarak yanmaması sonucu ortaya çıkar. Sobadan zehirlenmelerin önlenmesi için yapılması gerekenlerin başında soba, boru ve bacaların temiz tutulması gerekiyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından özel olarak hazırlatılan el broşürlerinde sobaların nasıl kullanılması gerektiği hakkında da bilgiler veriliyor. El broşürlerinde de anlatıldığı gibi soba kullanılırken dikkat edilecek hususlar şunlar:
 
-Yakıt sertifikalı yerlerden alınmalı,
-Torba yakıt alınmalı,
-Yakıtlar yarım doldurulmalı ve üstten tutuşturulmalı,
-Yakıt tam yandıktan sonra az az ilave edilmeli,
-Yatarken ilave yakıt konulmamalı,
-Sobanın söndüğünden emin olmadan uyunmamalı, emin olmak için gaz çıkışı kontrol edilip külün içinde dahi olsa gaz çıkışı görülebileceğinden kendi kendine sönmesi beklenmelidir.
 
Sobadan zehirlenmelerin belirtileri ise şöyle:
 
Uyanık bir insanda; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı,  kusma,  taşikardi ve kan basıncı yükselmesi,  kulak çınlaması, dalgınlık,  genel bitkinlik,  kas krampları, ciltte kırmızı renk,  bilinç kaybı ile komaya kadar giden belirtiler vardır. Uyuyan bir insan bunların hiç birinin farkına varamaz ve ölüme kadar giden derin bir komaya girer. 
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Bilgi Edinme
 • EGM ÇOCUK
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • TUBİM