Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sahte Para Konusunda Emniyet Bilgilendiriyor
06.03.2017  
Bartın İl Emniyet Müdürlüğü vatandaşı suç mağduru olmamaları konusunda hazırladığı el broşürleri ile bilgilendirmeye devam ediyor.
 
Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri özel olarak hazırlattığı el broşürleriyle vatandaşı Türk Lirası Banknotların Güvenlik Özellikleri konusunda bilgilendirmeye devam ederken, sahte para olayları ile karşılaşıldığında vakit geçirilmeden ve de çekinilmeden 155 Polis İmdat nolu telefonun aranarak bilgi verilmesini istiyorlar.   
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin Bartın İl Merkezinde ve İlçelerinde vatandaşı bilgilendirici faaliyetleri aralıksız olarak devam ediyor.  Suç ve suçluyla mücadele amacıyla düzenlenen bilgilendirme faaliyetlerinin birisi de sahte para konusunda yapılıyor. Bartın İlimizde ve İlçelerinde çok karşılaşılmasa da ülkemiz genelinde sık sık karşılaşılan sahte para olayları ile mücadele amacıyla sürdürülen çalışmalar esnasında polisler sahte para olayları ile karşılaşılması halinde vatandaşın vakit geçirmeden 155 Polis İmdat nolu telefonu arayarak görevlilere konu ile ilgili olarak bilgi vermelerini istiyorlar. Polis dostunuz arkadaşınızdır sözünü de benimsetmeye çalışan görevliler bilgilendirmeler esnasında Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından özel olarak hazırlatılan el broşürlerini de esnafa dağıtıyorlar.
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından sahte para konusu ile ilgili olarak özel olarak hazırlatılan el broşürlerinde Türk Lirası Banknotları Güvenlik Özellikleri arasında bulunan;
 
-Bütünleşik Görüntü
-Görme Engellilere Yönelik Özellik
-Mikro Yazılar
-Boyut Farkı
-Renklendirilmiş Banknot Kâğıdı
-Ultraviyole Özellikler, Seri ve Sıra Numaraları
-Kılcal Lifler
-Floresan Etkili Mürekkep
-Kabartma Baskı
-Gizli Görüntü
-Holografik Şerit Folyo
-Renk Değiştiren Şerit
-Emniyet Şeridi
-Filigran
-Banknot Kağıdı konularında bilgiler veriliyor.
 
Sahte olmayan para ile sahte paraların birbirinden ayırt edilebilmesi için dikkat edilmesi gereken güvenlik özelliklerinin belirtildiği el broşürlerinde ayrıca sahte para ile karşılaşıldığında nelerin yapılması gerektiği de anlatılıyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanan el broşürlerinde de açıkça belirtildiği gibi sahte para ile karşılaşıldığında yapılması gerekenler:
 
- Sahte parayı, aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz. Sahte parayı, aldığınız kişiye kesinlikle iade etmeyiniz.
- Şahsın eşkâline ilişkin bilgileri, mümkünse kimlik bilgilerini varsa otosunun plakasını ve diğer özelliklerini tespit etmeli.
- Şahsı mümkün mertebe oyalamalı.
- Bu arada en kısa sürede “155 Polis İmdat” veya en yakın polis birimini olaydan haberdar etmeli.
- Sahte para muhafaza edilmeli ve sadece gelecek görevlilere teslim edilmeli.
 
Vatandaşı sahte para konusunda bilgilendiren polisler, sahte para ile karşılaşıldığında vakit geçirmeden 155 Polis İmdat nolu telefonu arayarak görevlilere konu ile ilgili olarak bilgi vermelerini istiyorlar. Yapacağınız ihbarın, aranan bir kişi veya şebekenin veya büyük bir olayın faillerinin ortaya çıkartılmasına yardımcı olabileceğini unutmayın.
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • BİMER
 • Bilgi Edinme
 • EGM ÇOCUK
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • TUBİM