Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Mücadeleye Tam Gaz Devam
07.11.2017  
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşı bilgilendirmeye devam ederken, vatandaşlardan özellikle altın ve benzeri ziynet eşyalarını tanımadıkları birilerine doğrudan veya dolaylı olarak teslim etmemelerini istiyorlar.
 
Suç ve suçlularla mücadelesini büyük bir kararlılıkla sürdüren Bartın Polisi, mücadele amacıyla vatandaşı bilgilendirmeye de devam ediyor. Daha önceden birçok konuda hazırlanan el broşürlerini dağıtarak bilgilendirmeler yapan Bartın Polisi bu kez de telefonla dolandırıcılıklara karşı vatandaşı bilgilendiriyor.  Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri özel olarak hazırlatılan el broşürlerini vatandaşlara dağıtarak, vatandaşları bilgilendiriyor.
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri vatandaşlardan özellikle cep telefonundan veya ev telefonundan arayarak kendilerini kamu görevlisi (Polis,  Başkomiser, Amir, Emniyet Müdürü, Savcı) olarak tanıtıp (telsiz sesleri ile), sizin telefonunuzdan devlet büyüklerinin eşlerinin rahatsız edildiğini, taciz edildiğini, kuyumcu soygununda kimlik kartlarının olay mahallinde bulunduğu, sahte altın satın aldıkları v.b. suçlardan bahsederek gerçek suçluları yakalamak için çalışma yaptıklarını söyleyenlere itibar etmemelerini istiyorlar. Ayrıca hiçbir kamu görevlisinin vatandaştan para veya ziynet eşyası talep etmeyeceğinin de özellikle altını çiziyorlar.
 
Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından hazırlanarak dağıtılmakta olunan ‘’Telefon Dolandırıcılığına Dikkat’’ başlıklı el broşürlerinde aşağıdaki bilgilere de yer veriliyor:
 
Polis Merkezi veya Savcılık Numarası Gibi Özellikle 0312 Alan Kodunu Kullanarak Aramanızı İsteyen Kişilere İtibar Etmeyiniz.
Telefonda kendilerini kamu görevlisi olarak tanıtan kişiler, size güven sağlamak için kendi telefonlarına yönlendirilmiş olan sabit hatları ( özellikle 0312 ile başlayan) savcı veya emniyet yetkilisi ile görüştürmek amacıyla aramanızı isteyebilirler. Kesinlikle inanmayınız.
 
Telekom’dan Aradıklarını Söyleyerek İstenen İşlemleri Yapmanızı İsteyenlere İtimat Etmeyiniz.
Ev telefonunuz aranarak Telekom'dan aradıklarını, telefonda teknik arıza tespit ettiklerini, istenen işlemleri yapmanızı söyleyen kişilerin doğru söyleyip söylemediğini anlamak için Telekom görevlileri ile görüşünüz. Unutmayınız dolandırıcılar siz farkında olmadan ev telefonunuzu dolandırıcılık eylemlerinde kullanmak üzere kendi telefonlarına yönlendirerek sizleri yaptıkları dolandırıcılık olayına ortak edebilirler.
 
Telefonunuzu Arayarak Size, Operasyon Yapıldığını Söyleyen Kişilere İtimat Etmeyiniz.
Telefondaki kişilerin size operasyon yaptıklarını ve gizli olduğunu, sizin fiziki olarak takip edildiğinizi, konudan kimseye bahsetmemeniz gerektiğini söylese de kesinlikle panik ve korkuya kapılarak aceleci hareket etmeyiniz, mümkünse konuyu yakınlarınızla veya Emniyet Birimleri ile paylaşınız.
 
Tebrikler Ödül Kazandınız Şeklindeki Mesajlara İtibar Etmeyiniz...
Cep telefonunuza çeşitli TV programları veya içecek markaları adına "ödül kazandınız" şeklinde mesaj gönderip, ödülü alabilmek için gereken masraflar karşılığında sizden para veya kontör talep eden kişilere itibar etmeyiniz...
 
Telefonunuzu arayan kendisinin polis olduğunu söyleyen evde altın ve para olup olmadığını öğrenmeye çalışan kişilere bilgi vermeyiniz…
Telefon Dolandırıcılığı Olaylarına Karşı
Alınması Gereken Tedbirler
* Size gelen telefonların Emniyet Birimlerinden gelip gelmediğini kontrol etmek için kesinlikle Polis 155 hattını veya en akın polis merkezlerini arayarak bilgi alınız.
 
* Polisin ve kamu görevlisinin para istemeyeceğini, para istemenin veya vermenin suç olduğunu da unutmayınız.
 
*  Eğer dolandırıcılık olayına maruz kalmış iseniz; sizi arayan telefon numarası, havale yaptığınız hesap numarasını
not edip, dekontları muhafaza ederek derhal Polis Merkezine veya en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulununuz.
 
 
 • İçişleri Bakanlığı
 • CİMER
 • Bilgi Edinme
 • EGM ÇOCUK
 • Polis Radyosu
 • Kurumsal E-Posta
 • E-Devlet
 • Polsan
 • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
 • Ulusal Ulaştırma Platformu
 • TUBİM